غرفه نمایشگاهی مجازی
دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران
تاریخ نساجی یزد
در این نمایشگاه سیر تحول صنایع نساجی در استان یزد در قالب تصویر ارائه شده است. عکسهای قدیمی و زیبایی که به خوبی می توانند قدمت و تنوع صنایع نساجی را در این استان نشان دهند. دوستان می توانند عکسهای مرتبط با این موضوع را ارسال فرمایند تا با نام خود، در این نمایشگاه مجازی به عرضه نمایش قرار داده شود.

مقاله ای کوتاه از یزد کهن

چهره کارگری شهر یزد در فاصلة کودتای 1299 شمسی تا شهریور 1320 به دلیل توسعه صنایع جدید تا حد زیادی دگرگون شده بود. حاج ابوالقاسم گرجی از تجار معتبر یزد در سال 1302 شمسی یک کارخانه کشباف را که با موتور نفتی کار مي‌کرد از آلمان خریداری و اولین تریکوبافی را در یزد افتتاح نمود. وی در سال 1310 شمسی یک کارخانه کشباف جدید به همراه یک موتور برق به نیروی 25 اسب بخار از آلمان وارد كرد و کارخانه خود را توسعه داد. در 24 اسفند 1313 شرکت سهامی نخ‌ریسی یزد اقبال (محدود) در زمینی به مساحت 34 هزار متر مربع افتتاح شد. کارخانه اقبال با چهارصد کارگر در ابتدای امر دارای 4200 دوک ریسندگی بود که این شمار در فاصله کوتاهی به 7200 دوک رسید.
در همین سال حسینعلی هراتی یکی از تجار بزرگ یزد با شراکت سروش بهرام، از بازرگانان زرتشتی، کارخانه ریسندگی درخشان را در زمینی به مساحت پانزده هزار متر مربع احداث نمود. هراتی سال بعد با خریداری و نصب ماشین‌هاي ریسندگی و بافندگی ساخت آلمان، کارخانه هراتی را تأسیس نمود. این کارخانه در هنگام شروع به کار 3200 دوک داشت و حدود دویست و پنجاه کارگر در آن مشغول به کار بودند. کارخانه ریسندگی آقا در سال 1329 و با 200 کارگر شروع به کار نمود. در مهرماه 1331 نیز شرکت سهامی ریسندگی و بافندگی جنوب یزد که در آن زمان یکی از بزرگ‌ترين و مدرن‌ترين کارخانه‌هاي نخ‌ريسي کشور بود، در دو شیفت و با 360 کارگر آغاز به کار کرد. چنانکه گفته شد حدود نصف جمعیت سیصد هزار نفری شهرستان یزد (در آن زمان ) خانوارهایی بودند که از راه اشتغال به صنایع دستی و به ویژه بافندگی ارتزاق مي‌کردند.

استاد غلام صنعتی، پدر نساجی یزد

آلبوم تصاویر "یزد کهن"

مرحوم خلیل خجسته

مرحوم خلیل خجسته فرزند حسین در سال 1299 در خانواده ای متدین که به امر نساجی اشتغال داشتند به دنیا آمد.پس از اتمام دوره ابتدایی در سن 14 سالگی وارد صنعت نساجی شد تولید انواع منسوجات اعم از دستمال،کراوات ، پارچه های پیراه مردانه و زنانه،رومیزی، روتختی،و....پرداخت. پس از فوت پدر در سال 1325 ترمه خجسته با مدیریت حاج خلیل خجسته به فعالیت ادامه داد.مرحوم حاج خلیل خجسته در امر نقش بندی ترمه دستی و بافت آن مهارت ویژه ای داشت. طرح های گلستان،قاب قرآنی، شبنم، دیبا،تاجی و.... که نمونه هایی از آن موجود می باشد بخشی از تلاش های ایشان در صنعت ترمه بافی می باشد.دارایی بافی و رنگ آمیزی تارهای دارایی از مهارت های خاص ایشان بود.
با توجه به مشکلات نساجی بصورت دستباف و مصرف بالای ترمه و منسوجات وی در سال 1346 چند دستگاه بافنگی باماکو را به صورت قطعه قطعه (بدلیل مشکلات حمل و نقل در آن سالها) از ژاپن به ایران وارد نموده و تا سال 1348 روش بافت ماشینی ترمه را ابداع نمود که آغازگر فصل نوینی در تولید ترمه گشت.طی این سالها با مدیریت ایشان کلیه محصولات خجسته علی الخصوص ترمه خجسته به شهرت جهانی رسیده و به یک برند تبدیل شد. این هنرمند یزدی در سن 81 سالی دار فانی را وداع گفت.
مرحوم خلیل خجسته در حال توضیح دادن در بازدید فرح از فروشگاه و نمایشگاه ترمه خجسته- اردیبهشت 1350شمسی- پشت سر فرح تیمسار عبدالعلی بدره ای فرمانده ارتش- عکس رحیم خان شیر محمدی
(منبع :سایت فروشگاه)

برگزاری آیین کهن «لباس مراد» پشت درب‌های بسته مسجد جامع یزد

▪️ زنان یزدی که هر ساله در روز بیست و هفتم رمضان در مسجد جامع یزد آیین لباس_مراد را برگزار می‌کنند امسال هم علیرغم بسته بودن درب مسجد جامع این مراسم را پشت درب‌های بسته برگزار کردند.

▪️خواندن سوره_واقعه حین برش پارچه از بخش‌های اصلی این مراسم کهن در میان یزدی هاست.

زیلوی میبد

هنر زیلوبافی در یزد

THE GROUND CLOTH ''ZILU'' IN ARCHITECTURAL DIMENSIONS

نماد و نشانه در نقش پردازی زیلوهای تاریخی طرح مخرابی میبد

عناوین پایان نامه های مرتبط

تماس با ما

تلفن ثابت : 03531232580
تلفن همراه : 09123840826
ایمیل : zeynab7782@yahoo.com
نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تماس
متن پیام
ثمین همایش، سامانه مدیریت کنفرانس ها و جشنواره ها - نگارش 21.0.1